Paź 18

Beatyfikacja Pawła VI

914279_PaweC58220VI_3419 października 2014 roku zostanie beatyfikowany papież Paweł VI. Papież Franciszek wybrał ten dzień, by uroczystości beatyfikacyjne złączyły się z zakończeniem Synodu Biskupów, którego był pomysłodawcą.

Giovanni Battista Enrico Antonio Maria Montini urodził się 26 września 1897 w Concesio, koło Brescii. Święcenia kapłańskie otrzymał  29 maja 1920 w Brescii. Zaraz po święceniach został skierowany na dodatkowe studia do Kolegium Lombardzkiego.  Studiował także filozofię i prawo kanoniczne na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, literaturę oraz ukończył Dyplomację w Kościelnej Akademii Szlacheckiej.

W roku 1923 był sekretrzem nuncjusza w Polsce, zaś po powrocie do Watykanu objął obowiązki w Sekretariacie Stanu, choć jako kapłan był związany cały czas z Akcją Katolicką. Z końcem 1954 roku został wyznaczony na mianowany arcybiskupem Mediolanu; przyjął sakrę biskupią 12 grudnia 1954 w Rzymie z rąk kardynała Eugène’a Tisseranta, został następnie mianowany kardynałem w 1958 roku. Był bardzo zaangażowany w sprawy związane z przygotowaniem Soboru Watykańskiego II.

21 czerwca 1963 roku został wybrany na papieża i przyjął imię Paweł VI. Ponieważ poprzednik, św. Jan XXIII zapowiedział i rozpoczął Sobór, papież Paweł VI kontynuował to dzieło do zakończenia. Promulgował cały szereg dokumentów wynikających z prac komisji posoborowych, w tym reorganizujący Kurię Rzymską, rytuały ksiąg liturgicznych, choć zawsze droga była mu sprawa małżeństwa i rodziny.

Został zaproszony do Polski na tysiąclecie Chrztu przez kard. Wyszyńskiego, jednak władze komunstyczne odmówiły możliwości przyjazdu.

Zmarł w Castel Gandolfo, w niedzielę 6 sierpnia 1978 roku. Z inicjatywy Św. Jana Pawła II w maju 1993 roku został otwarty proces beatyfikacyjny. 20 grudnia 2012 papież Benedykt XVI promulgował dekret o heroiczności cnót Pawła VI. Wspomnienie Pawła VI będzie obchodzone 26 września.

Mogą Cię zainteresować...

Permalink do tego artykułu: http://swietaanna.nazwa.pl/?p=236